Master Profesional “Pedagogji e Specializuar Sociale”

Master Profesional Departamenti “Pedagogji-Psikologji” - 60 kredite, 1 vjet

Master Profesional “Pedagogji e Specializuar Sociale”

Programi i studimit

Informacion rreth masterit profesional Pedagogji e Specializuar Sociale

Masteri Profesional “Pedagogji e Specializuar Sociale” ka si objektiv të përgjithshëm të formojë profesionistë kompetentë në fushën e mësimdhënies së specializuar, duke u mundësuar atyre që të fitojnë dije, aftësi për të vepruar dhe për të qenë të dobishëm në mbështetjen e nxënësve me nevoja të veçanta qofshin këta në shkolla të zakonshme apo në shkolla special..

Në mënyrë më precize, ky program studimi ka këto objektiva:

• të ofrojë një formim teorik të specializuar në fushën e pedagogjisë së specializuar, arsimit gjithëpërfshirës, vlerësimit, mbështetjes, trajtimit dhe edukimit të personave me nevoja të veçanta;
  • të prezantojë zhvillimet e fundit përsa i përket punës direkte me individët me nevoja të veçanta;
  • të formojë kompetenca për përmbushjen e rolit të edukatorit të specializuar / mësuesit ndihmës;

Forma e studimit në këtë Master Profesional është me kohë të plotë. Lëndët e këtij niveli studimesh janë të organizuara në dy semestra, që realizohen përgjatë një viti akademik. Numri total i krediteve për të fituar këtë diplomë është 60 kredite. Mësimi realizohet mbasdite, pas orës 14.00 dhe është zakonisht i zhvilluar në mënyrë intensive përgjatë dy apo tre ditëve.

Zotëruesi i kësaj diplome mund të punësohet në shkolla speciale si mësues, në shkollat e zakonshme ku ka nxënës me nevoja të veçanta si mësues ndihmës; në qendra ditore dhe qendra rezidenciale si terapist zhvillimi. Mund të punojë gjithashtu në qendra zhvillimi duke qenë pjesëtar i ekipeve multidisiplinare për vlerësimin dhe ofrimin e terapive mbështetëse për fëmijët me nevoja të veçanta, si edhe në institute/qendra kërkimore profesionale të fokusuar në fushën e aftësisë së kufizuar.